
Het terugdringen van het aantal ambtenaren is een al lang geuite wens van meerdere Kabinetten, het realiseren hiervan via o.a. het nu gedane voorstel zal echter een veel langere periode dan “een aantal jaren” vergen.
Door fusies zal er een overschot komen van gemeentelijke ambtenaren, zo ook een overschot van burgemeesters enz. Een dergelijke ingreep zal vele jaren van voorbereiding en uitvoering vergen en het voorstel moet op dit moment wellicht worden gezien als een proefballon.
Het aantal provincies zou van de huidige twaalf moeten worden teruggebracht tot vijf landsdelen.
De afstand tussen burger en plaatselijk bestuur zal in het geval deze plannen toch doorgang vinden worden vergroot en tot nu toe hebben de meeste wijzigingen waarbij tot schaalvergroting werd overgegaan zelden of nooit geleid tot de gewenste effecten en resultaten.
De Nationale ombudsman Alex Brenninkmeijer vindt dat een grootschalige gemeentelijke herindeling niet ten koste mag gaan van de burger. Hij ziet voor gemeenten een rol weggelegd om ervoor te zorgen dat de burgers niet dupe worden van beleidsdruk van het nieuwe kabinet.
Bij monde van mevrouw Jorritsma reageerde de VNG. Ook daar is men bepaald niet enthousiast over de voorgestelde fusieplannen.